Telefon: 0 264 274 71 21 - E-Posta: info@sakuyder.org.tr

Basında Biz

Yeni ekonomi paketindeki yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasına ilişkin uygulanmaya başlanan sistemi anlatan SAKUYDER Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Serbes, Sakarya’da 1 işletmede yeni sistemin uygulandığını fakat taleplerin çok az olduğunu söyledi.

Sistemi anlattı

Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması için uygulanmaya başlanan yeni sistemi anlatan Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği (SAKUYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Serbes, “Türkiye, enflasyon ve devalüasyon yaşayarak bugünlere geldi. Türkiye’de ekonomiyi çeviren jenerasyon, krizlerin yastık altı birikimleriyle atlatıldığının bilincinde. Yastık altı birikimlerin de ekonomiye kazandırılması adına böyle bir sisteme uygulanmaya başlandı. Bu yeni sisteme göre, Kuyumcu Altın Değerlendirme Sistemi’ne (KAD-SİS) üye olan tüm kuyumcular, bankalarla entegre çalışarak altın mevduatı toplayabilecek. Vatandaşlarımız devlet bankalarında altın hesabı açacak ve kuyumculara giderek elindeki altını gram cinsinden kuyumcuya satacak. Kuyumcu esnafı ise müşterilerinin hesabına aynı oranda altın yönlendirecek. Bu sistem ile de kayıt dışı olarak tabir ettiğimiz, vatandaşlarımızın şahsi birikimleri ekonomiye kazandırılmış olacak” dedi.

‘Talep çok az’

Sakarya’daki kuyumcuların çoğunun İstanbul Altın Rafinerisi ile çalıştığını belirten Başkan Serbes, “Çalıştığımız rafineri derneğimiz aracılığıyla bazı kuyumculara gelip teklifte bulundular. Esnaflarımız yeni sistemi gerçek satışın gerisinde görüyor. Ayrıca bu sisteme sahip çıkan müesseselerin geneli de ya büyük imalatçı konumunda ya da yarı rafineri konumundaki esnaflar. Bu sebeple Sakarya’da sadece 1 müessese yeni sisteme geçti. O işletmeyle yaptığımız görüşmelerde taleplerin çok az olduğunu öğrendik.”

 

Yeni bir sistem

“Halk bu sisteme sahip çıkarak talepleri arttırırsa esnaflarımızın her birisi bir banka şubesi gibi insanların birikimini piyasaya kazandırmak için girişimde bulunur, fakat şuanda böyle bir durum söz konusu değil. Zaten bu sistem çok yeni bir sistem. İnsanların alıştığı sistemin dışında olduğu için bir adaptasyon süreci var. Bu süreci de hep beraber yaşayarak görüyoruz” ifadelerini kullandı. 

kaynak https://www.sakaryayenigun.com.tr/92507-sakarya-da-talep-cok-az-haberi.html