Telefon: 0 264 274 71 21 - E-Posta: info@sakuyder.org.tr

Basında Biz

Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes, şehirdeki 'sahte altın' dolandırıcılığı olayı ile ilgili HALK54'e açıklamalarda bulundu.

İstanbul’dan Sakarya’ya gelen ve kuyumculara gerçek altınla gümüş karışımı olan sahte altınları satarak dolandırıcılık yapan 2’si kadın toplam 4 şüpheli polis ekiplerince suçüstü yakalandı. Satmaya hazır oldukları sahte altınlar ve sattıkları sahte altınlardan elde ettikleri 20 bin 840 lira ile yakalanan şüpheliler adliyeye sevk edildi.

Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes, şehirdeki 'sahte altın' dolandırıcılığı olayı ile ilgili HALK54'e açıklamalarda bulundu.

Şüphelilerin kuyumculara sattığı sahte altının profesyonelce yapıldığını belirten ve kuyumcular arasındaki WhatsApp grubu sayesinde olayın bir kalpazanlık olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Serbes, şu ifadeleri kullandı:

"Bayanlı erkekli 2 grup halinde Sakarya'ya gelmişler. 'Nişanımız bozuldu' diyerek ellerindeki altınları bozdurmak istediklerini söyleyerek bir senaryo düzenlediler. Tabi burada hiçbir kuyumcu senaryoya bakmaz, ürüne bakar. 

PROFESYONELCE YAPILMIŞ
Ürüne baktığımızda ise x-ray spektrometre ile yapılan ilk tahlillerde ürünlerin içerisinde çok miktarda paladyum tespit edildi. Bu ürünün ne kadar profesyonelce yapıldığını, kararmasını engelleyecek çok büyük bir üstadlık gerektirdiğini, kesinlikle merdiven altı bir üretim yapılmadığını tespit ettik. Ayar evine yolladık. Ayar evinde içinde çinko ve bakır alaşımlı olduğu, paladyum sayesinde de kararmasının en az 3 sene sonra kararacağı belirlendi. 

KUYUMCULAR ARASINDA WHATSAPP KONUŞMASI ORTAYA ÇIKARDI
Yani çok kaliteli aldığınız altın kaplama marka saatlerdeki teknoloji kullanılmış. Haliyle üzerinde düşük ayar patenti bulunduğu için gram olarak 8 ayarı birebir tutuyor. Kuyumculardaki en temel yöntem olan altını mihenk taşına vurduğunuzda kesinlikle 8 ayarı gösteriyor. Haliyle bu ürüne karşı güven oluşturuyoruz. Profillerde buna uyduğu için 5 ayrı esnafımızı ayrı ayrı kandırıp satış yaptıkları tespit edildi. Bizim şüpheli altın ihbarı diye bir platformumuz var WhatsApp'ta. 

WhatsApp'taki hızlı yazışmalar sayesinde biz olayın bir kalpazanlık olayı olduğunu ve bunun bir düzmece olduğunu hemen tespit ettik. Sakarya Emniyeti ve asayişinin verdiği hassas çalışmalar sayesinde 1-2 saat içerisinde hepsi yakalandı." diye konuştu. 

KAYNAK:www.halk54.com